Gmbr KSU

 

NAME

Y.B Dato' Sri Dr. Syarifah Zarah binti Syed Ahmad

CHIEF SECRETARY

Ministry of Communication and Multimedia, Malaysia

EXPERIENCE

(I) the Assistant Director, Services Division, Office of the Secretary of State of Malacca, Malaysia (1981 to 1985)

(Ii) the Assistant Director, Services Division, Ministry of Defence (1985 to 1988)

(Iii) Principal Assistant Secretary, Ministry of Education (1988 to 1989)

(Iv) The Assistant Director, Division of Women's Affairs, Ministry of National Unity and Social Development

(1991 to 1993)

(V) The Director of the Division, Ministry of National Unity and Social Development (1997 to 1999)

(Vi) The Director, Department of Women's Affairs (HAWA), Prime Women (2000 to 2000)

(Vii) Advisory Malaysian Embassy in New York, the Ministry of Foreign Affairs (2000 to 2003)

(Viii) Deputy Director, Department of Women, Ministry of Women, Family and Community

(2003 to 2004)

(Ix) Under Secretary, International Affairs, Ministry of Women, Family and Community

(2004 to 2006)

(X) The Director, Department of Women, Ministry of Women, Family and Community

(2006 to 2008)

(Xi) Senior Secretary (Planning), Ministry of Science, Technology and Innovation (1.7.2008 until 04.22.2009)

(Xii) Deputy Secretary General (Policy), Ministry of Science, Technology and Innovation (04/22/2009 until 03/15/2013)

(Xiii) the Secretary General of the Ministry of Communications and Multimedia Commission (22.12.2014 till now)